nasze biuro rachunkowe
Opłaty środowiskowe
Rozliczanie opłat środowiskowych
Opłaty środowiskowe
Oferujemy Państwu kompleksowe usługi w zakresie sporządzania ewidencji i sprawozdań oraz naliczania opłat za korzystanie ze środowiska.
Opłata środowiskowa jest taką samą należnością publicznoprawną jak podatki czy składki na ubezpieczenie społeczne, której podlegają niemal wszyscy przedsiębiorcy, a także – w znacznie węższym zakresie – osoby fizyczne nie będące przedsiębiorcami.
Podmioty zobowiązane do wnoszenia opłat środowiskowych
Złóż szybko zeznanie – szybko otrzymasz zwrot !!!
- przedsiębiorcy w rozumieniu przepisów ustawy o swobodzie działalności gospodarczej,
- osoby wykonujące zawód medyczny w ramach indywidualnej praktyki lub indywidualnej specjalistycznej praktyki,
- jednostki organizacyjne niebędące przedsiębiorcami,
- osoby prowadzące działalność wytwórczą w rolnictwie w zakresie upraw rolnych, chowu lub hodowli zwierząt, ogrodnictwa, warzywnictwa, leśnictwa i rybactwa śródlądowego
- osoby fizyczne niebędące przedsiębiorcami korzystające ze środowiska w zakresie, w jakim korzystanie z niego wymaga uzyskania pozwolenia.
Zakres opłat
Czynności podlegające obowiązkowi opłat:
- wprowadzanie gazów lub pyłów do powietrza
- wprowadzanie ścieków do wód lub do ziemi
- pobór wód podziemnych i powierzchniowych wód śródlądowych oraz morskich wód wewnętrznych;
- składowanie odpadów
Sposób naliczania opłat
Obowiązuje zasada samonaliczania (nie urząd, ale podatnik we własnym zakresie dokonuje wyliczeń opłaty i bez osobnego wezwania składa je w urzędzie marszałkowskim wraz z deklaracją). Oznacza to, że przedsiębiorcy w każdym półroczu powinni prowadzić ewidencję, która następnie umożliwi im ustalenie należnych opłat. Podstawę naliczenia opłaty za korzystanie ze środowiska stanowi wielkość wprowadzonego ładunku zanieczyszczeń.
Sankcje karne
Przedsiębiorca, który korzysta ze środowiska, a się z tego nie rozlicza, naraża się na kary. Konsekwencje mogą być różnorodne, a należą do nich m. in.:
- zapłata zaległości wraz z należnymi
- nałożenie kar administracyjnych
odsetkami;
Kary mogą być nałożone nawet wtedy, gdy nie powstał obowiązek uiszczenia opłaty, ale firma nie przedstawiła ewidencji z informacjami dotyczącymi korzystania ze środowiska oraz o wysokości wyliczonych opłat. Podmiot korzystający ze środowiska poprzez wprowadzanie gazów lub pyłów do powietrza, pobór wód, wprowadzanie ścieków do wód lub ziemi bez zezwolenia, zobowiązany jest do uiszczania podwyższonych opłat.
Zaległości w regulowaniu opłat środowiskowych
Przedsiębiorca, który nie dopełnia obowiązku rozliczenia się z należnych opłat za korzystanie ze środowiska, w każdym czasie może wyliczyć i uiścić opłaty za lata ubiegłe. Jeśli w wyniku rozliczenia powstała konieczność zapłaty opłaty środowiskowej to w przypadku jej nieuiszczenia w terminie powstaje zaległość. W takiej sytuacji od tej zaległości naliczyć należy także odsetki zgodnie z art. 51 § 1 oraz art. 53 § 1 Ordynacji podatkowej.
Opłaty nieuiszczone w terminie podlegają, wraz z odsetkami za zwłokę, przymusowemu ściągnięciu w trybie określonym w przepisach o postępowaniu egzekucyjnym w administracji.
Podstawy prawne opłat środowiskowych:
- Ustawa z 27 kwietnia 2001 r. – Prawo ochrony środowiska (Dz.U. z 2008 r. nr 25, poz. 150 z późn. zm.)
- Rozporządzenie Rady Ministrów z 20 grudnia 2005 r. w sprawie opłat za korzystanie ze środowiska (Dz.U. z 2005 nr 260, poz. 2176 z późn. zm.).
- Obwieszczenie Ministra Środowiska z 20 września 2007 r. (MP nr 68, poz. 754)
- Rozporządzenie Rady Ministrów z 14 października 2008 r. w sprawie opłat za korzystanie ze środowiska (Dz.U. nr 196, poz. 1217)
- Rozporządzeniu Ministra Środowiska w sprawie wzorów wykazów zawierających informacje i dane o zakresie korzystania ze środowiska oraz o wysokości należnych opłat (Dz. U. z 2009 r. nr 97, poz. 816)
Nasze biuro rachunkowe
Kontakt
Al. Powstańców Wielk. 22/U2
70-110 Szczecin
tel.: 091 88 03 848
kom. 501 576 121 / 510 105 364